Pędzle

Artyści posługują się pędzlami różniącymi się nieco od pędzli użytkowych, choć wykorzystują czasem także te ostatnie. Jest wiele rodzajów pędzli. Mogą mieć różny kształt, budowę i twardość, wykonuje się je z włosia różnych zwierząt i ze świńskiej szczeciny. Istnieją pędzle okrągłe, płaskie, szerokie, wachlarzowate, pisarskie i wiele innych. Inaczej malujemy pędzlem płaskim, a inaczej przeznaczonym do lawowania, czyli cieniowania i podmalowywania niektórych partii rysunku.

Podłoża

Ważne jest, na jakim podłożu malujemy. Blejtramy i gotowe podobrazia możemy nabyć w sklepach z artykułami dla plastyków. Blejtram, czyli krosno malarskie, to rama z listew, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu o różnych wymiarach. Podobrazie to zagruntowane płótno naciągnięte na krosno i używane głównie do malarstwa olejnego. Jego zaletą jest lekkość i elastyczność, dlatego nadaje się zwłaszcza do dużych obrazów. Są też podobrazia papierowe, stosowane głównie w technice akwareli i tuszu. W Polsce w okresie międzywojennym prawdziwą furorę zrobiły podobrazia z grubej tektury, wykorzystywali je Jacek Malczewski i Wojciech Kossak. Nie należy zapominać, że zanim zaczęto wykorzystywać płótno i papier, jako podobrazia używano drewna. Odpowiednio przygotowane deski były i pozostają podstawą ikon. Także współcześnie znalazły zastosowanie w malarstwie Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Dudy-Gracza.

Farby

Najważniejsze w malarstwie są jednak farby. Kiedyś artyści przyrządzali je samodzielnie, dzisiaj korzystają z bardzo bogatej oferty  gotowych farb fabrycznych. Każdy może znaleźć coś dla siebie, próbując pojedyncze kolory i całe zestawy, by ostatecznie dojść do efektu, który spełni oczekiwania.